Sevgi ve Hoşgörüyle açılmayan gönül kapısı yoktur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sevgi ve Hoşgörüyle açılmayan gönül kapısı yoktur

Bugün yanımızda olmayanlar,yarın bizi yanında bulamazlar...

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Tanrı Var Mıdır? sorularıma cevap bekliyorum.

4 posters
YazarMesaj
felezof
bilgi alan
felezof

Tanrı Var Mıdır? sorularıma cevap bekliyorum. Empty
MesajKonu: Tanrı Var Mıdır? sorularıma cevap bekliyorum.   Tanrı Var Mıdır? sorularıma cevap bekliyorum. Icon_minitimeÇarş. Haz. 27, 2007 3:10 pm

1- Neden somutsal hiç bir özelliği yoktur.
2- Eğer kader varsa ne kadar hürüz
3- Eğer kaderimizi değiştirebiliyorsak yani özgür irademiz varsa tanrı ne kadar kadir
4- Eğer yaratan, yarattığının sonunu başını biliyor ise neden imtihana soktu
5- 4 cü sorunun cevabı itiraz etmeyelim diye ise, tanrı neden bize itaraz etme hakkı tanıdı
6- Tanrı neden herkesi istediği gibi yaratmadı
7- Tanrı, yarattığını neden cezalandırır
8- Neden güneşin durumuna göre ibadet edilir yoksa bu şamanizm den gelme bir adet midir?
9- Neden 3 büyük din vardır da, tanrı ilk gönderdiği dinin devamlılığını sağlamamıştır.
10- Rivayete göre şeytan ın bir lafı üzerine biz garip kullar yaratılmışız, yani bunca eziyet bir şeytanın lafı üzerine oluştu. Şeytanın günahını çekmek zorunda mıyız?
11- Madem şeytan itiraz edecekti ve durum bu hale gelecekti tanrı neden baştan şeytanı yarattı.

Adam akıllı cevap verebilir misiniz. sorularıma
?
Allahın işine akıl sır ermez demekten başka türlü tabi
simbat

simbat

MesajKonu: Geri: Tanrı Var Mıdır? sorularıma cevap bekliyorum.   Tanrı Var Mıdır? sorularıma cevap bekliyorum. Icon_minitimePtsi Tem. 02, 2007 10:37 am

Selamlar Yegen.
Kemal Ben.
Yegen sorularinin hepsinin cevabi var.Islamda butun sorularin cevabi vardir.Gordugum kadariyla sen kadere takilmissin.Oncelikle kaderi tam anlamak icin iman olmasi lazim.Birde sorularda
Tanri demissin.Bizler Allahi biliriz ve oyle soyleriz.Tanri farklidir.(Bircok tanri diye bazilari var.Ozellikle yunan mitolojisinde cok vardir)
Cevaplar
1- Allah somutsal ozellikleri kendi tecellisini gosterdikleri vardir.Evrende cok rahat bulunabilinir.En basta bu evren doga onun bir urunudur.Insan allahin tecellisidir.Yagan yagmur, olum hepsi allahin tecellisidir.
2- Kader vardir ve secimlerimizde huruz.Iki cesit irade vardir.Kulli irade ve cuzi irade.Kulli irade rabbindir, cuzi irade ise insan iradesidir.iste biz bu cuzi irade ile secimlerimizi yapariz.Istedigimiz kadar huruz.
3- Bu soruda otekini cevabi ile butunlesik.Bizim kendi yaptiklarimiz cuzi irademiz sonucudur.Ama Allahta kulli irade ile insanlari yonlendirir sevk eder.
4- Imtihana sokmasi bizim kendimizi denememizdir.Herkes denenmek ister.Allahin bilip ama bizim sonucunu bilmedigimizden kendimiz yasayip gormek isteriz.Soyle bir ornek verirebilirim.Sen Oss hazirlandin universiteye gitmek istiyorsun.Biliyorum cok iyi hazirlanmadin.Ve universiteyi kazanamayacaksin.Yine de ben sana girme sinava gerek yok senin imtihana sokulmana dersem olur mu?Olmaz.Ayni zamanda sen yine girmek istersin olsun ben girip kendimi denemek istiyorum dersin.Bu ornekte bizim hayattaki imtihanimiza girmek istememize benzetebiliriz.
5- Itiraz etmeyelim diye degil.Yasamamiz lazim.Yasamadigimiz bir olaydan sorumlu olamayiz cunku.Eger yargilanacaksak bir fiil olusmasi gerekir.Farazi konusulmaz.Zaten kendi yaptiklarimiz ve yasadiklarimiza itiraz edemeyiz.Sorumlusu biziz.
6- Istediginden kasit nedir?Yeni Herkesi iyi saglikli ve sonunda da cennete gidecek sekildemi?Sonucta ne olursa olsun herkesi istedigi gibi yaratti.Bizleri o yaratti.Bizlere ondan birseyler katildi.
7- Yarattigini yanlis birsey yaptigi icin cezalandirir.Biliyoruz bu dunya imtihan dunyasi.Sonuc olarak yanlis yapanlar cezalanir.Dogru yapanlarda mukafatini alir.Yine bir ornek verirsek sen iki cocuguna bazi telkinler veriyorsun ama biri yanlis hareket ediyor digeri senin dediklerini yapiyor.Sende dogru yapana aferin dersin, yanlis yapana ceza verirsin.bu sekilde adalet saglanmis olur.Yoksa adaletsizlik olur.Allah cok adildir.
8- Ibadet Samanizden gelme bir ibadet degildir.Normalde ibadet(burda konuya bahsi gecen ibadet namazdir) miracta 40 vakittir.Sonradan bes vakite inmistir.Vakitlerinde hepsinin bir anlami vardir.Ibadet sukurdur.Sabah ogle aksam ikindi ve yatsi hepsi, bu vakitleri karsilamadir.Ayni insana benzer, dogar, cocuk olur, buyur, gelisir, yaslanir ve olur batar.Eskiden gunese bakarak zamani tespit ederlerdi.Hicri takvimde gunese gore ayarlanmistir.Gunumuzde miladi takvim kullaniriz.Artik dunyada ortak standartlar gelmistir ve ayni olcuye gelip anlasabiliriz.******un devrimleri ile dunya ile ortak dil kullanmaya basladik.(Saat, takvim, olcu aletleri, tatil, harf... gibi)
9- Allah topluluk gonderdikten sonra oraya irsat etmek icin peygember gonderir.hic bir kavim yoktur ki irsad edici birisi gonderilmesin.ilk zamanlarda bazi dinler gonderilmistir.Zamanla insanin etkisi ve katsiyla bazi dinler degistirilmistir.Son din islamiyet Allahin korumasi altindadir.Bozulmayacaktir.Cunku son dindir.
10- Bunlar kaderin olusum safhasidir.iyi okuyup anlamak ve hisse cikarmak lazim.Bir defa biz eziyet cekmiyoruz isteyen eziyet cekiyor(Allahtan gelini sabirla karsilamak lazim.Lutfunda hos kahrinda hos demek lazim).Bunca olanlar seytanin lafi uzerine olmadi.Bizim yasamamiz icin oldu o olan olaylar.Dinde sebebler vardir.Bazi seylerin sebebleri vardir ve gereklidir ki digerleri olsun.Cogu olayin sebeblerine bakmak lazim.
11- Bu soru otekinin cevabini iceriyor.O olanlarin gerceklesmesi gerekiyordu ki bugunler olussun.Sebeblerin olusmasi gerekiyordu.

Kaderi anlamak icin iman olmasi lazim.Bu konu ile bir cok kitap var.Okumani oneririm.Cunku insan bilmediginin dusmani.Yorum yapmak icin okumak ve bilmek lazim.Once bu konu ile kitap okuyup sonra kafanizda muhakeme ederseniz gercekler ortaya cikar.Eger kafanizda baska sorular varsa veya tam anlayamamissaniz benimle irtibata gecebilirsiniz.gorusup konusarak anlatabilirim.Islamda celiski yoktur.Bilimle beraber gidebilir.Yani Din ile Bilim beraberdir Islamda.Islamda butun sorularin cevabi vardir.
Kendinize iyi bakin.Hersey gonlunuzce olsun.
http://www.ogrkonseyi.kou.edu.tr
AkaTLi
bilgi paylasan
AkaTLi

MesajKonu: Eyvallah   Tanrı Var Mıdır? sorularıma cevap bekliyorum. Icon_minitimePtsi Tem. 02, 2007 7:59 pm

Azına yüreğine sağlık Kemalim Eyvallah.!!!
by_admin
Bilgi manager
by_admin

MesajKonu: Geri: Tanrı Var Mıdır? sorularıma cevap bekliyorum.   Tanrı Var Mıdır? sorularıma cevap bekliyorum. Icon_minitimePtsi Tem. 02, 2007 9:38 pm

kuzen yüregine saglık bilmemek ayıp degil ögrenmemek ayıp bunları bilmeyen bi insan saygısız ve seviyesiz bir insandır...

tahminimce felezof (filozof) 20 li yaşlarında galiba ama bu güne kadar yapılmış olan cemlerde ve türbelerde allah allah diyip secde ediyoruz..
bütün kainatta biliyorki allah (S.A) varlıgını

By_AdmiN...
http://www.bilgidunyasi.forumaion.com
felezof
bilgi alan
felezof

MesajKonu: Geri: Tanrı Var Mıdır? sorularıma cevap bekliyorum.   Tanrı Var Mıdır? sorularıma cevap bekliyorum. Icon_minitimeSalı Tem. 03, 2007 2:12 am

çok güzel abicim ama benim cevaplarımın hiç biri bilimsel bir temele oturtulmamış.
Bunları ben zaten biliyorum bana daha gerçekçi cevaplar lazım.

Valla cevap alamadım istediğim gibi cevaplarının benim mantığıma uymayan kısımlarını göstermekle de uğraşamam şuan.
konuyu çok uzatmakta istemiyorum.
Ben saygı duyuyorum hepsi doğru
Yalnızca namaz konusu hariç
cevap için herkese teşekkür ederim

Çıkardığım sonuç:::

Evrende bir Tanrı vardır ama fiziksel özelliklerimizi,ailemizi,çevremizi,ülkemizi,dilimi zi vs gibi şeyleri kendisi belirlediği gibi bide kader diye bişey çıkarıp bizi bununla yargıladığı için şizofren tanrıdır........

En son tarafından Salı Tem. 03, 2007 2:30 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
felezof
bilgi alan
felezof

MesajKonu: Geri: Tanrı Var Mıdır? sorularıma cevap bekliyorum.   Tanrı Var Mıdır? sorularıma cevap bekliyorum. Icon_minitimeSalı Tem. 03, 2007 2:14 am

by_admin demiş ki:
kuzen yüregine saglık bilmemek ayıp degil ögrenmemek ayıp bunları bilmeyen bi insan saygısız ve seviyesiz bir insandır...

tahminimce felezof (filozof) 20 li yaşlarında galiba ama bu güne kadar yapılmış olan cemlerde ve türbelerde allah allah diyip secde ediyoruz..
bütün kainatta biliyorki allah (S.A) varlıgını

By_AdmiN...

Bütün kainat bilmiyor zannedersem.
bunu bilmeyen insanda ne saygısızdır ne de terbiyesiz.
sadece bilmiyordur yahut bilmek istemiyordur mevzumuz bu değil zannedersem
özür

Tanrı Var Mıdır? sorularıma cevap bekliyorum.
1 sayfadaki 1 sayfası